آذر ۲۳, ۱۳۹۶ amir 0دیدگاه

طبق آخرین آمار در حال حاضر، رنگ‌هایی که در بیشتر کشورهای جهان سوم و در حال توسعه استفاده می‌شوند، در کشورهای پیشرفته از چرخه استفاده خارج شده‌اند زیرا در آن‌ها اکسید سرب که سرطان زاییش ثابت شده به کار رفته است و باعث مضرات بسیار زیادی برای کارکنان کارخانجات رنگ‌سازی می‌شود. و همچنین برای مصرف کنندگانی که در معرض استنشاق مواد فرار می‌باشند مضر است پس از گذشت حدود ۷۰ سال از تولید رنگ هنوز عیوب فراوانی برای رنگ شیمیایی موجود می‌باشد. لذا به دلایل دانش ایرانی بدین فکر افتاد که لااقل برای رنگ آمیزی اماکن و ساختمانها شالوده‌ای از تفکر قدیمی که مبتنی بر استفاده مواد طبیعی بود و همچنین خلاقیت مدرنیسم را به عنوان پوششهای سلولزی به بازار ارائه دهد.

با در نظر گرفتن تاریخ پیدایش بلکا به عنوان پوشش سلولزی این نتیجه گیری می‌شود که بلکا صنعتی است که با مرور زمان جایگزین رنگهای ساختمانی می‌شود و در عین حال زیبایی و سلامت بهداشتی و صرفه جویی منابع نفتی را به ارمغان می‌آورد.

ویژه گی‌های خاص بلکا عبارتند از:

* عایق حرارت

* عایق برودت

* عایق صوت

* بی‌نیاز از زیرسازی

* نداشتن بو و مواد فرار هنگام اجرا

* قابلیت شستشو

* خاصیت آنتی استاتیک: به دلیل ساختار فیبری گرد و غبار و ملکولهای سوخته در هوا را جذب نمیکند.

* مقاومت در برابر آتش و شعله ور نشدن

* ترک‌ها را می‌پوشاند

* مقاومت در برابر ضربه

* کاهش بازتاب مستقیم نور

* قابلیت ترمیم

۱- عایق حرارت و برودت

خاصیت عایق بودن الیاف سالهاست که پذیرفته شده است و بیشتر خاصیت عایق بودن مجموع الیاف (از نظر حرارت) به این علت است که همواره هوا در داخل فضاهای موجود در داخل آن ساکن می‌گردد. دیوار پوشیده از بلکااز اتلاف حرارتی ساختمان در فصل زمستان می‌کاهد. همه ساختمان‌ها از طریق دیوارها و جداره‌ها مقداری گرما را ازدست می‌دهند که بلکا کاملا این فضاها را پر می‌کند. همچنین بلکا با جلوگیری از برخورد مستقیم تابش خورشید سرمایش تابستانی را تامین می‌کند. هوای گرم بین دیوار بیرونی و هوای ساکن بین الیاف بالا رفته و از میان سوراخ‌های رو کاری به بیرون جریان می‌یابد. در نتیجه از میزان بار سرمایشی ساختمان کاسته می‌شود و هوای تهویه شده مستقیما از طریق دریچه‌های فرعی به داخل ساختمان وارد می‌شود. بدین صورت هوای گرم و سرد پس از برخورد با دیوارهای پوشیده شده توسط بلکا به یک سد انتقال حرارتی برخورد می‌کند این خود مطلبی است که مورد توجه سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌باشد.

۲- کاهش محسوس رفلکس صدا

یکی از آلودگی‌های محیط زیست که برای انسان نیز بسیار مضر است آلودگی صوتی می‌باشد. مخصوصاً صداهای مداوم که ناشی از بازگشت امواج صوت پس از برخورد با سطوح به وجود می‌آیند. این صداها حساسیت گوش را نسبت به انواع صداها تقلیل می‌دهد اگر مدت ده دقیقه در محیطی که این صداها موجود باشند حضور داشته باشیم نیاز به استراحتی به مدت بیست دقیقه در محیطی کاملاً آرام داریم تا اثر آن را جبران نماییم. اثرات غیرمستقیم صداهای ناخواسته بر روی انسان عبارت از حساسیت عصبی، تحریک پذیری شدید، گرفتگی عضلانی و خستگی روحی و جسمی و حتی در مواقعی سرگیجه است.

بلکا به عنوان پوششی با تخلخل‌های فراوان و غیر همگون که به ضخامت mm4 -۲ روی دیوارها اجرا می‌شود حدود ۴۱ درصد رفلکس صدا را کاهش می‌دهد و بطوریکه کاملاً محسوس آلودگی صوت را تقلیل می‌دهد.

۳- عدم نیاز به زیرسازی

عدم نیاز به زیرسازی جدی و اجرا شدن این محصول بر روی کلیه سطوح اعم از گچ و خاک، سیمان سفید و سیاه، رنگ روغن، رنگ پلاستیکی، کاشی و… باعث سرعت عمل این کار و در ضمن کاهش جدی هزینه می‌گردد.

بطور مثال روند کلی ساخت در ساختمان‌های بیشتر نقاط ایران بدین صورت است که ابتدا بعد از آجر چینی، گچ و خاک ساختمان انجام می‌شود که این مرحله در بعضی از مناطق مرطوب کشور به جای گچ و خاک، سیمان سفید جایگزین می‌شود سپس روی گچ و خاک یا سیمان، گچ سفید می‌زنند و رنگ آمیزی می‌کنند. با بلکا مرحله سفید کاری کاملا حذف می‌شود. در مرحله گچ و خاک یا سیمان بلافاصله بلکا که جایگزینرنگ ساختمانی است اجرا می‌شود بدین ترتیب علاوه بر سرعت اجرای کار، راحتی و همچنین صرفه اقتصادی را به همراه می‌آورد در مواردی که فضای داخلی به منظور استفاده برای آشپزخانه یا آزمایشگاه از کاشی پوشیده شده باشد و بعد از مدتی مصرف کننده تمایل داشته باشد به عنوان اتاق دیگری از آن استفاده نماید بلکا به راحتی بر روی کاشی اجرا می‌شود و نیاز به برداشتن کاشی نمی‌باشد.

۴- دوستدار محیط زیست

همانطور که در بخش آلودگی‌های صوتی ذکر شد صوت‌های ناهنجار یکی از آلاینده‌های محیط زیست می‌باشد از زوایای دیگر عدم استفاده از مواد نفتی و مواد فرار در ساختار بلکا که چه در زمان اجرا و چه در موقع تولید، و چه در موقع تولید، پسابی در این زمینه تولید نمی‌کند که باعث عدم حساسیت مصرف کنندگان و سلامتی محیط زیست می‌شود. چرا که مسئله آلودگی مواد نفتی به صورت تاثیرات دراز مدت یا کوتاه مدت نمایان می‌شود. کاهش در انتقال نور که موجب ممانعت عمل فتوسنتز گیاهان می‌شوند حاصل پساب‌های نفتی می‌باشد. ترکیبات هیدروکربنی اشباع شده با نقطه جوش بالا و آروماتیکها می‌توانند اثرات فجیعی بر روی انواع گوناگون موجودات داشته باشند. سرنوشت ترکیبات آلی که وارد زنجیره غذایی موجودات شده‌اند (ورود در زنجیره غذایی از طریق آبیاری سبزیجات امکانپذیر می‌باشد) مطالعه شده است. نتایج نشان می‌دهند که هیدروکربن صنعتی زمانیکه یکبار به درون بدن یک موجود زنده رفته باشند نیز پایدار می‌مانند.

یکی دیگر از آلوده کنندگان محیط زیست فلزات سنگین می‌باشند. فلزات جزو مفیدترین مواد و اولین عناصری هستند که توسط انسان شناخته شدند و مهم‌ترین نقش را در توسعه تمدن ایفا کرده‌اند. امروز یک فلز اورانیوم راه حلی برای مبرم‌ترین مشکل بشر یعنی کمبود انرژی شناخته شده است که بسیار ارزشمند است ولی در کنار آن هر چه در صنایع دیگر امکان استفاده کمتر از این فلزات سنگین که بطور کل cu-v-sn-ni-mg-pb-cn –cd-ba هستند، باشد آلودگی‌های زیست محیطی به حداقل خواهد رسید با این هدف بلکا بدون استفاده از حتی یک فلز سنگین تهیه می‌شود که از این بابت تامین کننده سلامت مصرف کنندگان می‌باشد. یکی از موارد مطرح در جوامع مدرن بشری بازیافت محصولات پس از پایان دوره مصرف می‌باشد که از این جهت نیز بلکا به راحتی به چرخه طبیعت باز می‌گردد.

۵- خاصیت قابلیت شستشو

این خاصیت مربوط به رزین نهایی است که این نوع رزین شیمیایی مخصوص شرکت می‌باشد.

نحوه شتستشو: با ابر و شامپوی فرش قابل شستشو می‌باشد پس از شستشو مدتی صبر کنید تا دوباره بلکا خشک شود.

۶- عدم جذب گرد و غبار

یکی از عوامل جذب گرد و غبار توسط سطوح، ایجاد بار الکتریکی مخالف بین ذرات معلق در هوا و سطح مورد نظر می‌باشد. در آزمایشات متعدد مشخص شده است که الیاف سلولزی حداقل (در حد صفر) اشکال را از نظر بار الکتریسیته ساکن ایجاد می‌نمایند. دلیل این پدیده به جذب رطوبت توسط الیاف سلولزی و پنبه‌ای مربوط می‌شود. از مدتها قبل فهمیده شده بود که الیاف، رطوبت موجود در هوا را به خود جذب می‌کنند از این نقطه نظر جذب رطوبت باعث می‌گردد از تشکیل الکتریسیته ساکن در الیاف جلوگیری به عمل آید. با توجه به ساختار بلکا که تشکیل شده از رزین‌های سلولزی و الیاف پنبه‌ای و پگیمنت معدنی، هیچکدام از اجزا تشکیل این محصول دارای الکتریسیته ساکن نمی‌شود و در نتیجه ما شاهد رگه‌های جذب گرد و غبار در سقفها و بالای شوفاژها نمی‌باشیم.

۷- مقاومت در برابر آتش

طول زمان حفاظت در مقابل آتش یا تحمل آتش برای ساختمان می‌تواند متفاوت باشد و بستگی به فاصله آن‌ها از مراکز آتش نشانی، وجود تجهیزات اطفاء حریق مستقر در ساختمان و یا وجود مواد قابل اشتعال در آن‌ها دارد. زمان تحمل آتش برای ساختمان‌های مسکونی و اداری باید سه ربع تا یک ساعت باشد و این زمانی است که معمولاً برای تخلیه ساختمان لازم است. ساختمان‌های بلند، بیمارستانها، تئاتر و سینما ۲ ساعت و اماکن تجاری و صنعتـی حداقل باید سه ساعت تحمل آتش را داشته باشد و در این زمـان آسیب نبیند. انتخـاب نوع پوشش مقاوم آتش و ضخامت آن برای ساختمان‌ها بستگی به جنس آن‌ها و همچنین زمانی دارد که برای تحمل آتش، برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. در شرایط ثابت، ضخامت لایه پوشش مقاوم آتش نسبت مستقیم با زمان تحمـل آتش دارد و با افزایش ضخامت، زمان تحمل افزایش می‌یابد. استاندارد شماره DIN4102 آلمـان، ناظر به عکس الـعمل مصالح ساختمانی در مقابل آتش است. پوشش دیوار «بلکا» بر اساس داده‌های این استاندارد در رابطه با آتش سوزی، مورد آزمـــایش قرار گرفت و نتیجتاً به عنوان یک مصالح ساختمانی که به سختی قابل اشتعال می‌باشد، طبقه‌بندی شده و می‌توان این پوشش دیوار را به عنوان مصالح ساختمانی که به سختی قابل اشتعال می‌باشد، به کار برد. ضمناً تأییدیه عدم اشتعال بلکا را از NWTA استرالیا و دانشکده امیرکبیر اخذ کرده‌ایم.

۸- خاصیت ارتجاعی

این خاصیت باعث می‌شود ترک دیوارها پوشانده شود و همچنین از ایجاد ترک احتمالی در سقف و دیوارها جلوگیری کند. این مورد به خصوص هنگام بازسازی ساختمان‌های قدیمی نمود پیدا می‌کند.

بلکا از نظر بهداشتی مورد بررسی قرار گرفته است:

۱) از لحاظ سمی برای کشت گیاهانی که بعداً تولید فیبر می‌نماید آزمایش شده و میزان آن در حد نرمال می‌باشد.

۲) : PH PH بلکا به دلیل حلال آب برابر با ۷ می‌باشد.

۳) فاقد فرمالدئید می‌باشد.

۴) میزان فلزات سنگین مانند Pb ـ Hg ـ Zn ـ A ـ Co ـ Cu ـ CI ـ Cd که سرطان زا هستند تقریباً در حد صفر می‌باشد.

۵) بلکا فاقد هر گونه مواد فرار می‌باشد.

مواد موجود در بلکا و ساختار بلکا:

مخلوطی از پنبه سلولز، رشته‌های الیاف و رزین سلولزی با انواع متنوعی از افزودنی‌های تزئینی و آب. ساختار بلکا به انواع طرح‌های نرم و دانه دار می‌باشد.

پوشش:

هر کیلو حداقل ۳ متر را پوشش می‌دهد.

توضیح:

بلکا به دلیل داشتن رطوبت در حین اجراء، می‌بایست کلیه سطوحی که در مقابل آب از خود رفلکس نشان می‌دهند را قبلاً توسط رنگ روغنی براق و تترونیوم رزین پوشش داد و میزان مصرف و غلظت رنگ روغن و یا تترونیوم رزین، بستگی به فرسودگی و قطر فلز یا سطح زیر کار دارد.

منبع: وبسایت بلکا belka. co. ir

نحوه اجرای بلکا:

نحوه اجرا:

برای این که بلکا خواص و مزایای خود را در حد ماکزیمم داشته باشد لازم است ضخامت مناسب را داشته باشیم برای این منظور باید در هر متر مربع ۲۸۰ گرم بلکا (خشک) به ضخامت ۱/۵mm ـ ۰/۵mmاجرا شود.

بلکا روی سطوح رنگ روغنی ـ رنگ پلاستیک ـ سیمان سیاه ـ سیمان سفید ـ گچ و خاک و … اجرا می‌شود.

برای کارکردن سطوحی که از رنگ پلاستیک استفاده شده باید قبل از شروع کار روی سطح را با محلول روغن الیف و (حلال: تینر یا نفت) بپوشانیم و پس از خشک شدن کامل شروع به اجرای بلکا نماییم. اگر در محلی دود سیگار (نیکوتین) و یا دوده زیاد باشد برای بالا بردن چسبندگی بهتر است آن قسمت از سطح قبل از اجرا شستشو شود.

زمان خشک شدن:

بسته به نوع کار و رطوبت محیط متفاوت می‌باشد برای زیرکار گچ و خاک ۲۴ ساعت خشک می‌شود. و برای بقیه بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت زمان طول می‌کشد تا خشک شود.

جهت ترمیم بلکا:

می بایست محل صدمه دیده را از هر طرف، حداقل به میزان ۱۰ سانتی متر توسط آبپاش خیس نمود و پس از ۱۰ دقیقه از همان مواد و رنگ بلکا بر محل صدمه دیده اجراء گردد.

نحوه اجرای بلکا بر روی سطوح مختلف

۱- سطوح گچی

گچ نرمه یا گچ سفید

این نوع سطح کار جزء بهترین دسته سطوح جهت اجراء بلکا می‌باشد و نیاز به هیچ گونه زیرساخت و یا زیرسازی ندارد و مستقیماً بلکا بر روی آن انجام می‌شود.

سطح گچ و خاک

معمولاً در این سطوح نبش‌های دیوار به دلیل عدم نظــارت و یا عدم نیاز شمشه گیری نمی‌شوند و دور پنجره‌ها و دربها خالی می‌ماند که در این صــورت می‌بایست نبشها شمشمه گیری شود بعـد از انجام این کار مانند بند ۱ ماده الف، بلکا قابل اجراء می‌باشد.

۲- سطوح سیمانی

الف) سطح سیمان زبر

معمولاً سطوح سیمان زبر از ناصافی و تخلخل بالا بر خوردار است و نبش‌ها شمشه گیری درستی نگردیده و در این صورت بعد از ترمیم نبشها می‌بایست جهت کیفیت بهتر، بلکا دو بار به صورت آستر و رویــه اجراء شود که طبعاً هزینـه اجراء بلکـا افزایش می‌یابد و از لحاظ چسبندگی هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت.

ب) سطح سیمان نرم

سطوح سیمان نرم که طبق استاندارد‌های معمول منطقه‌ای اجراء شده است، هیچ گونه مشکلی جهت اجراء بلکا ندارد و بستر بسیار مناسبی جهت اجرا، این محصول می‌باشد.

ج) سطح سیمان تگری

این سطوح در صورتی که از سطح یکسانی بر خوردار باشد، بلکا به راحتی بر روی آن اجراء می‌شود.

۳- کنیتکس

کنیتکس روغنی

در صورتی که این سطوح دارای طبله و پوسیدگی نباشد براحتی بلکا بر روی آن اجرا، میشود.

کنیتکس آبی (پلاستیک)

این سطــوح معمولاً به دلـیل عدم قدرت چسبندگی به سطوح زیرین و حلالیــت در آب می‌بایست کلیه سطح به مواد تترونیـوم رزین آغشته شود، به‌اندازه‌ای که دیگر آب داخل آن نفوذ نکند و سپس بلکا بر روی آن اجرا، شود.

رولکس

مانند کنیتکس آبی رفتار شود.

۴- رنگها

رنگ روغن

سطوح رنگ روغن بستر مناسبی جهت اجرا، بلکا می‌باشد و می‌بایست به دلیل لغزنده بودن سطوح رنگ روغن، خمیر بلکا کمی سفت‌تر از حد معمول تهیه شود.

رنگ روغن کهنه وخراب

معمولاً این سطوح به دلیل پوسیدگی در اثر مرور زمان و یا عدم کیفیت رنگ و اجراء از سطح نابرابری برخوردار است که جهت جلوگیری از تناقض رفتار بلکا در این سطوح کلیه سطح را می‌بایست توسط تترونیوم رزین آغشته کرد و یک برابری کلی در روی سطح ایجاد نمود و پس از خشک شدن کامل، بلکا را بر روی آن اجرا گردد.

رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک به دلیل عدم مقاومت در برابر آب، می‌بایست کاملاً توسط تترونیوم رزین و تینر آغشته شود و پس از خشک شدن، بلکا بر روی آن اجراء گردد.

۵- چوب

چوب

برای این سطوح، قبل از اجراء باید سطح چوب به تترونیوم رزین آغشته شود در این صورت کیفیت مطلوبتری بدست می‌آید.

نئوپان

سطح نئوپان، می‌بایست حداقل دوبار توسط تترونیوم رزین آغشته شود و در غیر اینصورت می‌بایست حتماً از رنگ روغن خوب استفاده شود.

۶- شیشه

سطح شیشه محدودیتی جهت اجراء ندارد، اما در صورت آلوده بودن به دوده می‌بایسـت توسط ابر یا دستمال تمیز گردد و خمیر بلکا از حد معمول کمی سفت‌تر تهیه شود.

۷- آهن

آهن سیاه

آهن سیاه به دلیل سـرعت بالای زنگ زدگی مـی بایست حتماً توسط رنگ روغن خـوب آغشته می‌شود.

آهن گالوانیزه و یا آلومینیوم

این سطوح در صورت چرب نبودن محدودیتی جهت اجراء بلکا ندارد و خمیرمی بایست کمی سفت‌تر از حد معمول تهیه شود.

طرز ساخت بلکا:

بلکا: ساخت و اجرای بلکا آماده‌سازی خمیر بلکا:

تمام طرح‌های سفید رنگ به یک پوشش زیرین نیاز دارد. برای سایر رنگها زمینه‌های مناسب با آن رنگ مورد نیاز می‌باشد، زیرسازی باید الزاماً با مواد ما آستر شود چرا که محتوای آب بلکا ممکن است مواد قابل حل موجود در زیرسازی را حل کند و مواد در طول مدت خشک شدن به درون بلکا نفوذ کند. این امر ممکن است ایجاد طبله و تغییر رنگ در پوشش بلکا کند.

آماده‌سازی پوشش:

۱ـ مواد را در یک سطل بریزید.

۲ ـ به آن آنقدر آب اضافه کنید تا یک خمیر کاملاً سفت ایجاد شود.

۳ـ بعد از مخلوط کردن مواد با یکدیگر، مخلوط را به مدت ۳۰-۱۵ دقیقه رها کنید.

سوالات متداول بلکا:

بلکا چیست؟

بلکا از سلولز طبیعی تشکیل شده است. عایق حرارتی، برودتی و همچنین عایق صوتی می‌باشد. به زیر‌سازی نیازی ندارد و قابل ترمیم می‌باشد. در برابر ضربه، آتش سوزی و شعله ور شدن مقاوم است. به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی استاتیک و ساختار فیبری گرد و غبار هوا را به خود جذب نمی‌کند.

آیا این محصول قابل شستشو می‌باشد؟

بله. به راحتی با شامپو فرش قابل شستشو است و به صورت ملایم با ابر و مقداری کف می‌توان آن را لکه گیری و تمیز نمود.

آیا بلکا در فضای باز هم قابل اجرا می‌باشد؟

خیر. زیرا عواملی همچون بارش باران‌های اسیدی و تابش مستقیم نور خورشید، ممکن است به آن صدمه بزند.

آیا می‌توان از بلکا در حمام استفاده کرد؟

بله با افزودن یک لایه عایق، مقاومت آن در برابر رطوبت افزایش می‌یابد.

آیا بلکا در مناطقی که رطوبت بالا دارند، قابل اجرا است؟

بلکا تا حدودی رطوبت هوا را به خود جذب می‌کند، اما باید میزان لایه عایق را به نسبت رطوبت موجود در هوا انتخاب کنیم تا مقاومت کل لایه افزایش یابد.

آیا بلکا برای بدن انسان حساسیت زا است؟ خیر

آیا بلکا رنگ پس می‌دهد؟ خیر

آیا بلکا ترک می‌خورد؟ خیر

آیا بلکا نیاز به زیر‌سازی دارد؟ خیر

آیا این محصول قابل ترمیم است؟

بله، ترمیم بلکا براحتی میسر می‌باشد. فقط کافی است قسمتی را که می‌خواهید ترمیم شود به وسیله آب پاش خیس کنید و با ماله مخصوص از تمام جهت‌ها ترمیم کنید.

محصولات بلکا حاوی چند رنگ است؟

تنوع رنگی محصولات بلکا زیاد و در حدود ۶۰ رنگ می‌باشد.

آیا خاصیت عایق بودن را می‌توان در بلکا مشاهده کرد؟

بله این محصول عایق حرارتی، برودتی و صوتی می‌باشد.

آیا بلکا دارای بوی خاصی است؟ خیر

چند روز طول می‌کشد تا صد متر مربع بلکا را در سطح اجرا کنیم؟

اگر از دو اپراتور استفاده کنیم می‌توانیم صد متر مربع را در یک روز اجرا نماییم.

آیا از بلکا می‌توان در محیط آشپزخانه رستوران‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی استفاده کرد؟

از آنجائیکه بلکا پوششی کاملا طبیعی و بهداشتی می‌باشد، در کلیه اماکن عمومی می‌توان از آن استفاده نمود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *